Skoči na glavno vsebino

Vrtec – Gozdni vrtec

Mreža gozdnih vrtcev in šol – povezovanje otrok z naravo

Logotip gozdni vrtec

Logotip – Mreža gozdnih vrtcev in šol

Slovenijo pokriva kar 60 % gozda, kar predstavlja izjemno naravno bogastvo in zdravo življenjsko okolje. Poleg številnih ekoloških in družbenih funkcij postaja gozd v zadnjih letih tudi pomemben učni prostor za vrtce in šole. Izobraževalne ustanove, ki redno izvajajo vzgojno-izobraževalni proces v naravi, opažajo boljši napredek pri učenju, celostni razvoj otrok ter večjo motivacijo in ustvarjalnost pedagoških delavcev.

Od leta 2012 se slovenski vrtci in šole, ki v svoje programe vključujejo gozdno pedagogiko, povezujejo v Mrežo gozdnih vrtcev in šol Slovenije, ki jo vodi Inštitut za gozdno pedagogiko. Danes je v mrežo vključenih že 120 vzgojno-izobraževalnih ustanov iz Slovenije in zamejstva, s čimer postaja Slovenija primer dobre prakse v širšem evropskem prostoru.

V vrtčevskem letu 2024/2025 so v projekt vključene skupini obeh starostnih obdobij, ki skozi igro in raziskovanje spoznavajo naravo, razvijajo spoštljiv odnos do okolja ter doživljajo gozd z vsemi čutili. Otroci obiskujejo gozd v vseh letnih časih ali si njegove elemente prinesejo v igralnico, raziskujejo travnik ter razvijajo inovativnost in kreativnost. Skupaj s starši urejajo gozdni kotiček, dejavnosti pa so smiselno povezane s kurikularnimi vsebinami.

Cilji Mreže gozdnih vrtcev in šol:

🌿 Razvoj koncepta gozdne pedagogike in pedagoškega dela v gozdu.
🌿 Vzpostavitev standardov poučevanja v naravnih okoljih.
🌿 Spodbujanje ustvarjalnosti, radovednosti in inovativnosti v učnem procesu.
🌿 Prenos znanja in izkušenj med vrtci, šolami, družinami in širšo skupnostjo.
🌿 Spodbujanje sprememb v vzgojno-izobraževalnem sistemu.

Z vključevanjem narave v izobraževalni proces otroci pridobivajo neprecenljive izkušnje, razvijajo spoštljiv odnos do okolja in krepijo svojo radovednost ter ustvarjalnost. Gozd kot učilnica ponuja neomejene možnosti za razvoj in učenje – za današnje otroke in prihodnje generacije.

 

 

Orodna vrstica za dostopnost